Kako presaditi i premjestiti maslinu? – Vodič od 5 koraka

presađivanje masline

Presađivanje masline može zvučati zastrašujuće, ali uz pravu tehniku i vrijeme, vaše drago stablo može procvjetati na novom mjestu. Mnogi se pitaju kada je najbolje vrijeme za ovaj važan pothvat.

Najbolje vrijeme za presađivanje masline je rano proljeće, prije nego što počne intenzivno rasti. To omogućuje stablu da se prilagodi novom okruženju prije ljetnih vrućina. Jesen i zima također su dobra razdoblja, ovisno o klimatskim uvjetima u vašem području.

Presađivanje masline nije samo premještanje biljke. To je prilika za obnovu tla, provjeru zdravlja korijena i osiguravanje optimalnih uvjeta za rast. Uz malo strpljenja i brige, vaša će maslina uskoro uživati u svom novom domu.

1. Odaberite pravi trenutak

Presađivanje masline nije komplicirano, ali zahtijeva pažljivo planiranje. Najbolje vrijeme za presađivanje je kasna jesen ili rana zima, kad maslina miruje. Tada će stablo lakše podnijeti presađivanje i brže se prilagoditi novom okruženju.

Ako imate mlađu maslinu, idealno je presaditi je kad ima 7-8 godina. Starije masline su otpornije i mogu se presađivati tijekom cijele godine, osim ljeti. Ljeto treba izbjegavati zbog visokih temperatura i suše.

Prije presađivanja, pripremite sve potrebno. To uključuje alat, novu posudu ili mjesto u vrtu, te kvalitetnu zemlju. Maslina voli dobro dreniranu, plodnu zemlju bogatu organskim tvarima.

Pazite na znakove stresa kod masline. Ako primijetite da joj lišće vene ili opada, odgodite presađivanje dok se stablo ne oporavi. Zdravo stablo će lakše podnijeti promjenu.

2. Priprema tla

Dobra priprema tla ključna je za uspješno presađivanje masline. Prije svega, važno je odabrati sunčano mjesto s dobrom drenažom. Maslina voli propusno tlo, pa ako je vaše tlo teško i glineno, dodajte pijeska i komposta.

lopata puna komposta

Iskopajte rupu dvostruko veću od korijenske bale. Dubina rupe trebala bi biti jednaka visini korijenske bale. Dodajte malo organskog gnojiva na dno rupe i pomiješajte ga s okolnim tlom.

Ako presađujete više maslina, ostavite barem 5-6 metara razmaka između stabala. To će im dati dovoljno prostora za rast. Prije sadnje, natopite rupu vodom i pustite da se ocijedi. Tako ćete osigurati vlažno okruženje za korijenje.

Ne zaboravite pripremiti kolac za potporu mladom stablu. Zabijte ga u tlo prije sadnje da ne oštetite korijenje. Sada je vaše tlo spremno za presađivanje masline!

3. Izbacivanje masline

Kad je vrijeme za presađivanje masline, prvi korak je njeno pažljivo vađenje iz posude. Ovo je ključan trenutak koji zahtijeva nježnost i strpljenje.

Ako je maslina u plastičnoj posudi, lagano je stisnite sa strane da olabavite zemlju. Zatim nagnite posudu i polako izvucite stablo, pridržavajući ga za deblo blizu korijena.

Za masline u keramičkim ili tvrđim posudama, koristite vrtnu lopaticu da odvojite zemlju od rubova. Oprezno kopajte oko stabla dok ga ne možete izvaditi.

Ako korijenje već izviruje iz drenažnih rupa, možda ćete morati razrezati posudu. To je bolje nego riskirati oštećenje korijena.

Nakon vađenja, nježno otresite višak zemlje s korijenja. Pregledajte korijenje i odrežite sve koje je trulo ili oštećeno. Zdrave korijene ostavite netaknute.

4. Transport i sadnja

Transport sadnica maslina zahtijeva posebnu pažnju. Sadnice treba zaštititi od vjetra i sunca tijekom prijevoza. Zamotajte ih u vlažne novine ili tkaninu kako biste spriječili isušivanje korijena.

Prije sadnje, temeljito natopite sadnice vodom. Iskopajte rupu dvostruko širu od korijenovog sustava i duboku oko 50 cm. Na dno rupe stavite sloj komposta ili dobro zrelog stajskog gnoja.

Postavite sadnicu u rupu, pazeći da je na istoj dubini kao u rasadniku. Važno je da spojno mjesto cijepa bude iznad razine tla. Postupno vraćajte zemlju u rupu, lagano je sabijajući oko korijena.

Nakon sadnje, napravite plitki bazen oko stabla i obilno zalijte. Postavite potporanj uz sadnicu kako biste je stabilizirali. Redovito zalijevanje je ključno u prvim mjesecima nakon sadnje, posebno tijekom sušnih razdoblja.

5. Njega nakon presađivanja

Presađena maslina zahtijeva posebnu brigu. Redovito zalijevanje je ključno za poticanje ukorjenjivanja. Pratite vlažnost tla i zalijte kad se gornji sloj osuši.

Gnojidba je također važna. Koristite organsko gnojivo bogato dušikom, fosforom i kalijem. Počnite s blagom dozom i postupno povećavajte.

Obratite pažnju na znakove stresa. Žuto lišće ili opadanje mogu ukazivati na probleme. Prilagodite njegu prema potrebi.

grana masline na suncu

Zaštitite mladu maslinu od jakog vjetra i sunca. Postavite zaklon ako je potrebno. Redovito pregledavajte biljku zbog štetnika ili bolesti.

Nemojte obrezivati prvu godinu nakon presađivanja. Dajte maslini vremena da se oporavi i učvrsti. Strpljenje je ključno – maslini će trebati nekoliko mjeseci da se potpuno prilagodi novom domu.