Kornjača je veličanstveno stvorenje koje dolazi u svim oblicima i veličinama. Na prvi pogled se može učiniti da živi vrlo jednostavnim i sjedilačkim životom, ali kada bolje pogledate, vidjet ćete da je kornjača uistinu očaravajuća kreacija.
Primjerice, jeste li znali je oklop kornjače napravljen od njezinog prsnog koša i kralježnice? Sastoji se od oko 50 kostiju. Te se kosti spajaju kako bi napravile tvrdu i jaku zaštitnu oblogu za kornjaču. Ovaj oklop je s njima od rođenja i raste s njima dok ne ostare, što znači da kornjača nikada ne može prerasti veličinu svog oklopa.
Jeste li znali da su kornjače jedni od najstarijih gmazova na svijetu? Kornjače postoje jako dugo, još od doba dinosaura. Morske kornjače postoje prije više od 100 milijuna godina. Neke žive čak 150 godina! Većina vrsta kornjača može živjeti i na kopnu i u vodi.
Želite li saznati više? U nastavku pogledajte našu zbirku fascinantnih činjenica o kornjačama.
1. Postoji preko 350 vrsta kornjača
U svijetu postoji oko 356 vrsta kornjača. Postoji toliko mnogo različitih vrsta kornjača. U popularne vrste, među ostalima, spadaju: karetna želva koja je kritično ugrožena vrsta, sedmopruga usminjača, ravnoleđa želva, glavata želva koja živi i u Sredozemnom i Jadranskom moru, crvenouha kornjača i mnoge druge.
Različite vrste kornjača žive široko rasprostranjene po cijelom svijetu. Kornjače možemo pronaći u plitkim obalnim vodama, uvalama, lagunama, estuarijima, pa čak i na otvorenom moru. Kornjače žive na kopnu te u slatkim i slanim vodama.
Postoje na svim kontinentima osim na Antarktiku. Jugoistočna Sjeverna Amerika i Južna Azija imaju najveći broj autohtonih vrsta. Samo pet vrsta autohtonih kornjača može se pronaći u Europi. Ravnoleđa želva može se pronaći samo u australskim vodama.
2. Kornjače ne mogu napustiti svoj oklop
Kornjače su gmazovi iz reda Testudines. Sve kornjače imaju tijelo zatvoreno koštanim oklopom. Gornji oklop naziva se karapaks, a donji oklop plastron. Koštane ljuske razvijaju se iz njihovih rebara i kralježnice. Gornja i donja ljuska spajaju se u obliku kosturne kutije.
Suprotno popularnom mišljenju, kornjača ne može napustiti svoj oklop. Zapravo, ne može živjeti bez oklopa. Oklop kornjače sastavljen je od 50-ak kostiju i hrskavice koje su sastavni dio njenog tijela.
3. Morske kornjače ne mogu uvući glavu
Neke kornjače mogu uvući svoje udove i glavu u oklop kada su suočene s opasnošću. Međutim, morske kornjače ne mogu uvući glavu ili peraje u oklop.
Vrste kornjača koje mogu uvući glavu dijele se u dvije velike skupine, ovisno o načinu na koji uvlače glavu: kornjače sa skrivenim vratom koje uvlače glavu ravno natrag u oklop i kornjače s bočnim vratom koje savijaju vrat na jednu stranu dok ga uvlače.
4. Kornjače imaju raznoliku ishranu
Hrana kornjača ovisi o tome što je dostupno u njihovom staništu. Kopnene kornjače obično jedu gliste, puževe, kornjaše, voće, travu i cvijeće. Vodene kornjače su mesožderke. Jedu mekušce, male ribe, meduze, a ponekad čak i lešine drugih životinja.
5. Kornjače nemaju zube
Samo mlada kornjača ima zube koje koristi da bi izašla iz svog jaja, no ti će sjekutići s vremenom nestati. Umjesto toga, poput ptica, kornjače imaju šiljate kljunove koje koriste za usitnjavanje hrane. Također imaju ravne čeljusti koje im pomažu u usitnjavanju hrane.
6. Kornjače imaju dug životni vijek
Mnoge se kornjače suočavaju jako puno prijetnji prije nego što se izlegu, da samo jedna od tisuću preživi do odrasle dobi. Ali kornjače koje prežive žive jako dugo; ugodno žive do 50 ili više godina.
Neke morske kornjače ne postižu spolnu zrelost sve do svoje 50. godine i obično žive 70 ili više godina.
7. Veće kornjače žive duže
U obitelji gmazova, kornjače imaju najduži životni vijek. Obične kornjače koje se drže kao kućni ljubimci mogu živjeti od 10 do 80 godina, dok veće kornjače mogu živjeti i više od 100 godina. Neki zapisi pokazuju da postoje kornjače koje su živjele više od 150 godina.
8. Kornjača Jonathan je najstarija kopnena životinja na svijetu
Jonathan je ove godine proslavio 190. rođendan i kao takav je nositelj Guinnessovog svjetskog rekorda kao najstarija živuća životinja danas. Doveden je na otok Sveta Helena, u južnom Atlantskom oceanu, zajedno s tri druge kornjače 1882. godine i još uvijek je živ. Iako je slijep od starosti, još uvijek se može kretati otokom kao mladić.
9. Kornjače mogu težiti i do jedne tone
Kornjače se značajno razlikuju u veličini, u rasponu od 60 cm do 2 metra i težine od 30 do 450 kilograma.
Sedmopruga usminjača je najveća vrsta morske kornjače. Može težiti do jedne tone. Najveće ikad zabilježeno tijelo sedmopruge usminjače imalo je skoro 3 metra i težilo je 914 kilograma. Otkriveno je na velškoj obali 1987. godine.
Najveća kornjača u povijesti živjela je prije više od 100 milijuna godina. Zovemo ga Archelon; bio je dugačak 3 i pol metra.
10. Kornjače plaču
Ako ikada budete imali priliku promatrati morsku kornjaču izvan vode, možda ćete primijetiti kako joj suze teku iz očiju. Morska kornjača ne plače zato što je povrijeđena ili tužna, već da bi se riješila viška soli u tijelu.
Suzne žlijezde kornjače nalaze se iza očiju. Izlučuju slanu otopinu koja je dvostruko slanija od morske vode. Ove slane suze ne mogu se uočiti pod vodom, ali na kopnu ih možemo vidjeti. Kornjači suze služe za sprječavanje prodora pijeska u oči i dehidracije tijekom gniježđenja
11. Sedmopruga usminjača puno putuje
Sedmopruge usminjače su jedinstvene jer, za razliku od drugih kornjača, nemaju tvrdi oklop. Umjesto toga, imaju kožnata leđa. Ove kornjače tijekom svojih migracija godišnje prelaze više od 16 tisuća kilometara.
Sedmopruga usminjača također je morska životinja koja roni duboko. Može zaroniti do 1200 metara, daleko više nego što većina morskih životinja može zaroniti.
12. Španjolski moreplovci nazvali su otok Galapagos po kornjačama koje su tamo pronašli
Kada su španjolski pomorci otkrili otok 1535. godine, nazvali su ga “Insulae de Los Galopegos”, što znači “otok kornjača”, prema golemim kornjačama pronađenim na tom području. Izraz “Galapago” je španjolski izraz za kornjaču.
13. Temperatura određuje spol kornjače
Hoće li kornjača izaći iz gnijezda kao mužjak ili ženka ovisi isključivo o temperaturi gnijezda. Sva mladunčad kornjača bit će muškog roda ako je pješčano gnijezdo hladno tijekom inkubacije. Ako je temperatura topla, gnijezdo će proizvesti ženke. Kada postoji fluktuacija toplih i hladnih temperatura, mladunci će biti mješavina mužjaka i ženki.
Globalno zatopljenje utječe i na kornjače. Više temperature znače da se izlegne manje mužjaka kornjača. To će nepovoljno utjecati na daljnje postojanje kornjača.
14. Kornjače polažu jaja jednom godišnje
Kornjače su jajorodne; odnosno razmnožavaju se polaganjem jaja. Ženke morskih kornjača pare se u moru i dolaze na kopno kako bi položile jaja. I vodene i kopnene kornjače polažu jaja na plažama. Kopaju pijesak pomoću peraja kako bi pripremile svoje gnijezdo u koje polažu stotinjak jaja, obično noću. Vraćaju se u vodu nakon što polože jaja.
Jaja sazrijevaju unutar dva mjeseca, a mladunci se izlegu iz gnijezda i kreću prema moru.
15. Morske kornjače nisu baš društvene
Osim grupnog gniježđenja koje pokazuju neke vrste, kornjače izlaze iz gnijezda u velikim skupinama. Jednom kada bebe kornjače izađu iz svojih jaja, potiču druge da učine isto. Ova brojčanost im omogućuje da izađu iz dubokog gnijezda i nadvladaju pojedine predatore na putu do mora.
Kornjače ne mare previše za društveni život; nakon što mladunci dođu do vode, uglavnom žive samotnjački do faze parenja.
Kornjače nemaju mnogo majčinskih instinkata za odgajanje. Ženka kornjače se brine za zaštitu svojih jaja kamuflirajući gnijezdo. Ali osim toga, ne nude nikakvu posebnu brigu za svoju mladunčad. Nakon gniježđenja, kornjače se nikada ne vraćaju da provjere svoje mlade kornjače.
16. Kornjače zadržavaju dah
Kornjače nemaju škrge, pa im je potreban kisik kao i ljudima, ali mogu jako dugo zadržavati dah. Morske kornjače čak spavaju u vodi 4-7 sati, a neke kornjače čak i hiberniraju u vodi. Kornjače mogu roniti do 3000 stopa u potrazi za meduzama. Kornjače izlaze na površinu vode za zrak u pauzama od dugih ronjenja u kojima tragaju za hranom.
Kornjače se mogu i utopiti zbog svoje nevjerojatne sposobnosti zadržavanja daha. Do utapanja obično dolazi kada se kornjače zapetljaju s ribolovnom opremom i ne mogu doći do zraka. Budući da razina aktivnosti kojom se kornjača bavi određuje koliko brzo troši pohranjeni kisik, ona brzo gubi kisik zbog stresa koji se akumulira tijekom pokušaja da se raspetlja.
17. Veliki morski psi uobičajeni su predatori morskih kornjača
Novorođenčad i mlade kornjače meta su nekoliko grabežljivaca kao što su vatreni mravi, gušteri, rakuni, lisice, divlje svinje, ptice, kojoti i ribe mesožderke. Dok odrasla morska kornjača ima manje grabežljivaca, njezini najčešći grabežljivci su oni najsvirepiji: kitovi ubojice i morski psi. Osobito morski pas tigar često ugrize kornjačine peraje, pa čak i oklop i slomi ga. Morski psi uživaju u okusu i proteinskom sadržaju kornjača.
18. Kornjače brinu o travama na morskom dnu
Kornjače su jedne od rijetkih životinja koje jedu morsku travu. Kornjače koje pasu morske trave pomažu u održavanju morskog dna. Poput obične trave, morsku travu treba držati niskom kako bi mogla zdravo rasti i širiti se po morskom dnu. Morska trava nije samo hrana za kornjače i druge životinje, već i mjesto za razmnožavanje mnogih vrsta riba.
Također, kornjače pomažu i vegetaciji na plažama. Kad se kornjače gnijezde, neće se izleći sva jaja u leglu. Neizležena jaja i odbačene ljuske jaja osiguravaju hranjive tvari potrebne za vegetaciju. Kako vegetacija na plažama raste, stabilizira strukturu pijeska i sprječava eroziju plaže.
19. Neki ljudi jedu kornjače i njihova jaja
Jaja kornjače služe kao tradicionalni izvor hrane u lokalnim zajednicama. Kornjače i njihova jaja odavno se jedu u mnogim dijelovima svijeta, a i dalje su u velikoj komercijalnoj potražnji. U nekim su područjima lokalne populacije, pa čak i čitave vrste, lovljene do istrebljenja.
Kineska mekooklopna kornjača je vrsta koja je porijeklom iz Kine i obično se uzgaja u kineskim farmama kornjača. Komercijalno se ova kornjača s mekim oklopom koristi za izradu juhe od kornjače s njihovim mesom kao glavnim sastojkom. U nekim azijskim zemljama smatra se delikatesom.
Ljudi uživaju u njenom “dobrom okusu” i vjeruju da ima zdravstvene dobrobiti poput snižavanja krvnog tlaka, poboljšanja rada bubrega i uklanjanja toksina.
20. Egzistencija kornjača je ugrožena
Kornjače se tijekom života suočavaju s mnogim opasnostima. Dok su vrlo mlade, love ih grabežljivci poput riba, ptica i ljudi. Kao odrasle, one su još uvijek u opasnosti od ljudskih grabežljivaca. U svim stupnjevima razvoja, od jaja do odrasle jedinke, egzistencija kornjača ugrožena je zbog klimatskih promjena i plastičnog onečišćenja.
Konzumacija ovih kornjača i odlaganje otpada i toksina u oceanima, rijekama i drugim okruženjima ugrožavaju postojanje kornjača. Od sedam vrsta morskih kornjača, njih šest je ugroženo djelovanjem čovjeka.
Zaključak
Nadamo se da vam ova selekcija činjenica daje uvid u to koliko su kornjače važne. Ovi hladnokrvni gmazovi griju srca mnogih. Mnoge vrste kornjača su kritično ugrožene, a postoji mnogo toga što možete učiniti da spasite kornjače. Kornjače možete spasiti educiranjem o klimatskim promjenama i plastičnom onečišćenju.